Sprawdź najnowsze posty również na: https://www.instagram.com/sayto_blog_z_pasja/

13 najlepszych portali do nauki online za free

by - maja 10, 2021

Już co drugi Amerykanin i prawdopodobnie co czwarty Polak uczy się za pomocą internetu. Nauka online z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. W obliczu nauki zdalnej pomocnicze platformy wyrastały jak grzyby po deszczu. W wakacje warto samodzielnie podnosić swoje kompetencje. Gdzie znajdziemy najwięcej wartościowej, przydatnej wiedzy? Wbrew pozorom, nietrudno o kompleksowy, darmowy kurs. Poniżej znajdziesz mnóstwo przykładów.

Źródła do nauki stają się coraz bardziej profesjonalne i tańsze. Jesteśmy również świadomi, że uczenie się czegoś nowego każdego dnia w obecnym dynamicznie rozwijającym się świecie jest kluczową umiejętnością. W dodatku możesz to robić nie wychodząc z domu, często poświęcając zaledwie 10 minut dziennie! Nawet tego nie poczujesz, a po miesiącu efekty będą widoczne gołym okiem. To umożliwiają ci poniższe portale ↓

1. Khan Academy

Można by rzec, już prawdziwy klasyk. Ten gigant internetowej nauki został stworzony w 2006 roku przez Salmana Khana, absolwenta MIT (Massachusetts Institute of Technology), któremu od zawsze przyświecała idea ,,zapewnienia wysokiej jakości edukacji każdemu i wszędzie na świecie". 

Całość jest zupełnie darmowa i składa się z ponad 6 tys. mikrowykładów z różnych nauk akademickich. Lekcje są dostosowane do poziomu zarówno uczniów szkół podstawowych, liceów jak i studentów. Filmy mają przeważnie długość od 10-25 min.. Na czarnym tle tworzone są rysunki przy akompaniamencie pojedynczego lektora objaśniającego zagadnienie, Pierwotnie nagrania są w języku angielskim, jednak większość z nich dzięki grupie entuzjastów została już przetłumaczona na polską wersję językową, a nawet na język migowy. Dla mnie dzięki Khan Academy fizyka stała się bardziej przyjazna, a astronomia znacznie łatwiejsza :)

2. TED-ed

Darmowy portal stworzony przez słynną amerykańską organizację TED. To zbiór starannie przygotowanych filmów edukacyjnych z różnych interesujących dziedzin, zwłaszcza jeżeli chodzi o środowisko naturalne. W 5-15 minut poruszają one najciekawsze aspekty z danego zagadnienia. Idealne uzupełnienie nauki. 

3. YouTube

Zanim jeszcze wypróbujecie kolejne platformy do nauki online, odpowiedź może być bliżej, niż myślicie. Youtube to jedna z największych skarbnic wiedzy wszelakiej, podanej w przystępnej, angażującej formie na ziemi! W 5 minut nauczy cię składać origami, dzielić ułamki czy zagrać pierwszy chwyty na gitarze. Niezbędna będzie tylko pewna doza ostrożności i krytycyzmu w dobieraniu materiałów. Nie wszystkie są na najwyższym poziomie, a niektóre wręcz wprowadzają w błąd. Trzeba się liczyć z tym ryzykiem.

4. Lumosity

Tutaj skupiamy się na poprawie naszej pamięci, koncentracji i szybkości, czyli ogólnej sprawności umysłowej. Z Lumosity możemy korzystać zarówno w przeglądarce na komputerze, jak i w formie aplikacji na telefon. Cel osiągamy poprzez przystępne, naukowo zaprojektowane gry. Mamy nawet możliwość ich personalizacji, na przykład w kategorii Pamięć możemy zaznaczyć, ze chcemy lepiej zapamiętywać zwłaszcza imiona i nazwiska czy numery telefonów. Niestety, dostęp do pełnej wersji wymaga zakupienia subskrypcji; miesięczna kosztuje 36,35 zł, roczna - 182,38 zł.

5. Udemy

Darmowe kursy online z każdego miejsca na świecie. Aktualnie w liczbie ponad 100 tys., poczynając od szkoleń z programowania, rysunku czy zarządzania firmą, po takie wypełnione życiowymi poradami pozwalającymi na uporanie się ze złymi nawykami. Spora część jest płatna, ale istnieje również masa darmowych kursów, także w języku polskim.

6. edX

To projekt zapoczątkowany przez MIT we współpracy z Harvardem w maju 2012 roku. Docelowo kursy online miały stanowić dobre uzupełnienie nauki w akademiach. Platforma szybko powiększała się o wkład kolejnych prestiżowych amerykańskich uczelni, organizacji i szkół. Aktualnie to miejsce tworzy ponad 160 różnych instytucji. Portal na co dzień ma setki tysięcy użytkowników. Istnieje już 3000+ darmowych kursów, oczywiście w języku angielskim.

7. Dash

Krótkie, interaktywne lekcje programowania po angielsku, które pozwolą nawet zupełnemu laikowi zaprojektować nowoczesną stronę internetową. Dash uwzględnia posługiwanie się HTML5, CSS3 i JavaScript. Nauka jest całkowicie darmowa. 

8. Codeacademy

Kolejna świetna, obcojęzyczna propozycja dla młodych programistów. Niedawno z platformy korzystało 25 milionów osób na całym świecie. Strona posiada bardzo bogatą ofertę, od klasycznych języków kodowania, jak HTML i CSS na dobry początek, po takie tajemnicze nazwy, jak SQL czy ReactJS, a także stary dobry Python (do którego wyniosłam ze szkoły uraz, i dopiero w domu się do niego przekonałam). 

Pod każdym kursem widnieje również informacja, ile czasu zajmie nam jego ukończenie. Istnieje możliwość wykupienia Codeacademy-Pro, aczkolwiek jeżeli nie chcemy zbyt mocno zagłębiać się w kodowanie, podstawowa wersja nam wystarczy.

9. Duolingo

Jeżeli chodzi o strony do nauki angielskiego dla dzieci i ponad 30 innych języków, Duolingo bije konkurencję na głowę. Może i wielokrotne powtarzanie tych samych zdań jedynie w odrobinę zmienionej formie lub tłumaczenie wypowiedzi typu: Nie twój interes, To jest moja krew, U poety nie ma myszy, Musisz wybrać: ciasto albo śmierć! wydaje się totalnie pozbawione sensu, ale najważniejsze, że... działa! Skuteczność przypominajek Duolingo i tygodniowych podsumowań także została już uwieczniona na wielu memach.

10. Fiszkoteka

Tę aplikację zna już pewnie każdy, kto próbował uczyć się języków poprzez fiszki. Umożliwia uczenie się we własnym tempie, podtrzymanie motywacji, program sam wybiera te wyrazy, z którymi najgorzej nam poszło i wałkuje je do momentu, kiedy nie będzie pewien, że zapamiętaliśmy. Do tego potem na co dzień daje nam parę fiszek do przypomnienia. 

Mamy możliwość tworzenia własnych zestawów, jak i korzystanie z czyichś. Na portalu znajduje się już 57 milionów fiszek w 24 językach. Minusem jest fakt, że ciężko znaleźć dopasowane do naszych potrzeb darmowe zbiory wyrazów, a te ogólne są płatne. 

11. Learning English/Cambridge English

Również od początku do końca darmowa propozycja, jak można się domyślić, tworzona we współpracy ze sławnym Cambridge. To bogaty zbiór różnorodnych ćwiczeń online na różnym stopniu zaawansowania, od A1 do C2. Dotykają także innych umiejętności. Możesz również przetestować swój aktualny poziom angielskiego.

12. Highbrow

5 minut nauki dziennie z dowolnego przedmiotu każdego dnia. Chyba nie powiesz mi, że nie dasz rady? Codziennie rano na twoją skrzynkę pocztową przysyłana jest automatycznie nowa porcja wiedzy z jednej z 3000+ lekcji, tworzonych przez zespół ponad 100 specjalistów. Strona skupia się bardziej na życiowych umiejętnościach, niż przedmiotach akademickich. Niestety, tylko pierwsze 30 dni jest darmowe, ale moim zdaniem warte wypróbowania. A jeżeli za każdym razem podamy inny adres e-mail, to może i wieczność :P

13. Sayto

Na blogu znajdziecie wiele materiałów na temat edukacji alternatywnej, zarządzaniu finansami w młodym wieku, DIY i rozwoju osobistym. Szybciutko zapiszcie się na newsletter po prawej lub przypnijcie sobie tę stronę w zakładce. Dzięki temu w każdy poniedziałek i czwartek wpadnie nowa porcja wiedzy.

To oczywiście nie wszystko - jeśli znacie inne, lubiane strony, podzielcie się nimi w komentarzach. Alternatywą może być na przykład nauka języków metodą VR. A jeżeli chcesz zobaczyć, jak malowane są figurki, zajrzyj na mój kanał YT. Miłej nauki!

*Zaproszenie na Facebooka i Instagram*

PS Posty od tej pory, zgodnie z życzeniem, będą publikowane na blogu w godzinach 16-18, abym mogła je na spokojnie wstawić, a Wy - spokojnie skonsumować. Przy tym filmy na YT wciąż rządzą się własnymi prawami. 

You May Also Like

2 Komentarzy

  1. Kilka z nich już znałam, ale nie wszystkie

    OdpowiedzUsuń
  2. Takie portale potrafią być kopalnią wiedzy!

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za odwiedziny na blogu. Zostaw po sobie ślad!
Pamiętaj tylko o netykiecie ;)