Sprawdź najnowsze posty również na: https://www.instagram.com/sayto_blog_z_pasja/

7 sposobów, jak łatwo uczyć się angielskiego w domu?

by - sierpnia 02, 2021

Nie każdego stać na szkołę językową, a sporą część życia spędzamy w internecie, toteż coraz większą popularnością cieszy się samodzielna nauka angielskiego. Materiały dostępne są wszędzie w ogromnych ilościach, wiele z nich dodatkowo zupełnie za darmo, jednak nie wszystkie będą równie skuteczne. Czasem wręcz… będą przeszkadzać. Oto 7 metod, które pomogły mi nauczyć się angielskiego w miesiąc ↓

Dlaczego w szkole nigdy nie nauczysz się mówić

Musisz wiedzieć, że to nie twoja wina, że pomimo lat gorliwej nauki i setek wypełnionych kart pracy nie jesteś w stanie opanować języka. To właśnie one są przyczyną twojej porażki! Nigdy (lub zajmie ci to pół wieczności) nie będziesz w stanie porozumiewać się swobodnie, przejść poziom wyżej, niż chwiejny angielski B2, jeśli nie zmienisz swojego nastawienia do uczenia się.

System edukacji popełnia wiele błędów na tym polu, ale 90% nauczycieli oraz kursów angielskiego online łączy jedno, ogromne faux pas – uczymy się poprzez tłumaczenie, nie zrozumienie. Każde słowo, zdanie, które ma wyjść z naszych ust, musimy przetłumaczyć z rodzimego języka. 

Nie dość, że jest to proces niezwykle powolny i żmudny, to już po najprostszych konstrukcjach (we’ll speak later = pogadamy później, dosłownie: my zrobimy porozmawiać później) widać, że ta metoda zwyczajnie się nie sprawdza.

Czy to oznacza, że masz teraz wszystkie fiszki, podręczniki i uzupełnianki zanieść na śmietnik? Oczywiście, że nie! Wystarczy nie traktować ich zbyt poważnie i korzystać z głową… ale o tym kiedy indziej.

Wierz mi, uczenie się jest dla twojego mózgu jak czekolada; nasz umysł jest wręcz zaprogramowany na przyswajanie stale nowych informacji, trzeba tylko podać mu je w odpowiedniej formie! 

Rozwiązanie: Immersja

Przypomnij sobie, jak nauczyłeś się swojego ojczystego języka. Ha, wiem, że tego nie pamiętasz 😉 Ale z całą pewnością można stwierdzić, że nie było łatwo. Nie mogłeś porównać na przykład słowa ,,jabłko” do znaczenia ,,apple” w angielskim, bo zwyczajnie nie znałeś żadnego innego języka! A mimo to umiesz mówić. Jak to możliwe?

Podsłuchiwałeś dorosłych. Kojarzyłeś poszczególne słowa z różnymi sytuacjami, miałeś możliwość obserwacji działania kontekstu. Byłeś nieustannie bombardowany polskimi wyrażeniami. I, oczywiście, zmuszony do ich przyswajania i składania w całość, by porozumieć się jakoś z otoczeniem. Ten naturalny sposób nauki, czyli zanurzenie się w języku, ma już nawet swoją nazwę — immersja językowa właśnie.

Jeżeli zależy ci na praktycznej nauce języka, postaraj się naśladować tę wrodzoną ścieżkę edukacji, a od razu zobaczysz efekty. Mała uwaga: polecam tę strategię raczej osobom, które są średniozaawansowane lub opanowały przynajmniej podstawy danego języka. W przypadku początkujących, starszych osób może to okazać się zbyt trudne.

1. ENGLISH WITH NATIVE

Zdaję sobie sprawę, że na samą myśl o rozmowie z kimś, dla kogo mówienie po angielsku jest tak naturalne, jak chodzenie, przechodzą was ciarki, jednak zupełnie niepotrzebnie. Pomyśl logicznie, co złego może się stać? Dlaczego ktoś miałby cię wyśmiewać za odwagę i cześć dla jego języka? Założę się, że ty sam chętnie pomógłbyś takiej osobie. Im dłuższa konwersacja, tym łatwiej przychodzi mi mówienie.   

Rozejrzyj się wśród swoich znajomych, niech wiek cię nie ogranicza (wiem co mówię :P). Masę partnerów językowych znajdziesz na różnego rodzaju portalach lub grupach wymiany językowej. Na dobry początek możesz też spróbować konwersacji po angielsku z przyjaciółmi.

2. MÓWIENIE DO LUSTRA

Jeżeli jesteś Markiem Piwniczakiem lub brak ci mikrofonu, ta metoda z pewnością cię zainteresuje. Na upartego nie potrzebujesz żadnego partnera do rozmowy. Wystarczy ci… lustro. Potraktuj swoje odbicie jak drugą osobę i rozpocznij dialog, tak, jakbyś kogoś poznawał, i odpowiadaj na swoje pytania. Możesz również zacząć monolog na dany temat.

Sąsiedzi niech myślą, że zwariowałeś, a ty za pół roku wyjedziesz do USA, by kolekcjonować grube pęczki dolarów.

3. DZIEŃ ANGIELSKIEGO Z RODZINĄ

Ustalcie, że danego dnia — na przykład we czwartek — możecie się porozumiewać wyłącznie w danym języku. Odzywki po polsku zostaną zwyczajnie zignorowane. Będziecie mieli silną motywację, żeby sklecić poprawnie zdanie. 

Dobrze byłoby, gdyby zabawa dotyczyła wszystkich członków rodziny, ale ja często postępuję tak tylko z bratem. Potrzeba jedynie odrobinę więcej samodyscypliny.

4. NAUKA FRAZAMI

Zamiast wkuwać na pamięć poszczególne słówka, ucz się znaczenia całych fraz, najlepiej z kontekstu. Pojedyncze wyrazy również najlepiej zapamiętywać poprzez tworzenie z nimi zdań, np. cake – Have you seen your birthday cake yet?

Angielski online, za darmo znajduje się w ofercie wielu aplikacji, ale żadna nie robi tego tak dobrze, jak Cake. Odkryłam jej fenomen ledwo 2 tygodnie temu, i jestem po prostu zachwycona tym, jak w łatwy i przyjemny sposób można w ciągu 10 minut dziennie nauczyć tak wiele. Każdego dnia otrzymujemy nową porcję krótkich filmików z podobnymi frazami kluczowymi oraz ćwiczenia ze słuchu, mówienia i ich znajomości. Czad!

5. OGLĄDANIE FILMÓW W OBCYM JĘZYKU

Kiedy oglądasz jakikolwiek film, anime lub seriale na Netflixie, postaraj się włączyć angielski dubbing + ewentualnie napisy w obcym języku lub, w ostateczności, polskie. Umiejętność słuchania i zasób twojego słownictwa drastycznie wzrosną. Możesz nawet mieć przy sobie notes i zapisywać w nim nieznane wyrazy, aby lepiej zapadły ci w pamięć.

6. CZYTAJ PO ANGIELSKU

Faktem jest, że większość fachowej wiedzy podanej jest w języku angielskim. Sprawdzaj podczas czytania nieznane słówka z tłumaczem, ale tylko jeśli nie potrafisz wysnuć ich znaczenia z kontekstu — w przeciwnym wypadku przeczytanie jednej strony zajmie Ci trzy razy dłużej, a pożytku wielkiego miał nie będziesz. 

Najlepiej zaczynaj od lektur dla dzieci lub lekkich książek obyczajowych, by stopniowo przejść do specjalistycznych tomów.

7. PISANIE ESEJÓW NA ULUBIONY TEMAT

Nie zapominajmy o umiejętności pisania! W znacznym stopniu pomaga na tym polu czytanie książek, ale to nie załatwi wszystkich naszych problemów. Jeżeli na przykład pasjonujesz się motocyklami — napisz na ten temat artykuł, list, esej czy e-mail. Próbuj różnych form na bazie słownictwa z dziedzin, które cię kręcą, a szybko załapiesz reguły, równocześnie dobrze się bawiąc.

Nie zapominaj tylko, że ktoś powinien te bazgroły zweryfikować, i nie mam tu na myśli google tłumacza. Najlepiej poprosić o to kogoś bliskiego, możesz również szybko wysłać pismo na grupy learningowe, gdzie otrzymasz wszelkie wskazówki.

Mam nadzieję, że łapiecie już, jak nauczyć się angielskiego komunikatywnie. To nie zawsze jest łatwe, zwłaszcza na początku, ale stanowczo warte wysiłku. Jeżeli macie swoje pomysły na naukę angielskiego, koniecznie dajcie znać w komentarzach! 

Na Instagramie i Facebooku znajdziesz jeszcze jeden bonusowy sposób, jak nauczyć się angielskiego komunikatywnie 😉 Jeżeli dodatkowo posiadasz artystyczne zainteresowania, mam dla ciebie kanał na Youtube 

You May Also Like

17 Komentarzy

  1. Jest wiele sposobów na to, aby uczynić swoją naukę bardziej efektywną.

    OdpowiedzUsuń
  2. świetny blog i ciekawe treści.

    OdpowiedzUsuń
  3. mnóstwo ciekawych inspiracji!


    OdpowiedzUsuń
  4. świetny ten blog i ciekawe treści

    OdpowiedzUsuń
  5. świetny blog, ciekawe wpisy

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo podoba mi się ten wpis.

    OdpowiedzUsuń
  7. Świetny blog, fajnie się to czyta !

    OdpowiedzUsuń
  8. Spróbuję nauki właśnie w taki sposób

    OdpowiedzUsuń
  9. Trochę ciekawostek, jak się człowiek nudzi to może poczytać na rozluźnienie umysłu ;)

    OdpowiedzUsuń
  10. To mi się naprawdę przyda - przede mną trudne egzaminy.,

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za odwiedziny na blogu. Zostaw po sobie ślad!
Pamiętaj tylko o netykiecie ;)