Sprawdź najnowsze posty również na: https://www.instagram.com/sayto_blog_z_pasja/

10 Pomysłów na naturalne dekoracje świąteczne DIY

by - grudnia 21, 2020

Kupowanie gotowych ozdób świątecznych nie dość, że jest drogie, to i mało ekologiczne, a jeżeli macie jakiekolwiek dzieci pod ręką, rzekłabym nawet, że nierozsądnym jest ignorowanie drzemiącego w nich potencjału i energii, którą możemy skierować na twórcze tory. Dla dorosłych także będzie to okazja do odstresowania w świątecznym chaosie i dobrej zabawy.

Wprowadzenie do domu naturalnego świątecznego nastroju jest o wiele prostsze i tańsze, niż Ci się wydaje. W dodatku równocześnie sprezentujesz matce Ziemi voucher na 0% plastiku i 100% kreatywności.

Suszone Cytrusy

Jeden z moich ulubionych świątecznych akcentów, do tego banalnie prosty w przygotowaniu. Możesz użyć pomarańczy, mandarynek, cytryn, a nawet jabłek - zwróćcie uwagę na ich ekologiczne pochodzenie. Przyda się nóż, deska, papier do pieczenia i oczywiście blacha. Owoce kroimy w okrągłe lub kopułowate plasterki o grubości 0,5-1 cm, które następnie suszymy w piekarniku na minimalnej temperaturze, najlepiej z lekko uchylonymi drzwiczkami. Równie dobrze nada się suszarka do grzybów lub kaloryfer; pamiętajcie tylko, by co jakiś czas obrócić plastry na drugą stronę. Owoce na tacy można również zwyczajnie odłożyć gdzieś na górę, choć wtedy suszenie będzie trwało znacznie dłużej. 

Z tak spreparowanych cytrusów można przygotować bombki - przez dziurkę w środku zrobioną igłą lub nożyczkami przewlekamy sznurek i Ta-Dam! Naprawdę pięknie prezentują się na choince. Nadadzą się też na stroik na stół, dekoracyjny kolaż na talerzu lub na obrazie na ścianie.

Pierniczki
Bez pierniczków w święta ani rusz! Samo pieczenie ich z rodziną sprawia mnóstwo radości, nie mówiąc już o ich dekorowaniu, przy którym nasza imaginacja ma pełne pole do popisu. Z tych niepozornych kawałków ciasta możemy stworzyć, co tylko sobie wymarzymy, a następnie powiesić na choince (jeżeli zrobiliście dziurkę w środku), wykonać wystawę - ja na ten przykład w poprzednim roku zrobiłam piernikową szopkę betlejemską - czy po prostu rozłożyć na talerzu dla ozdoby. Dajcie się ponieść swojej kreatywności, nie bójcie się eksperymentować, ogranicza was tylko wasza wyobraźnia! Nieważne, jak piękne i profesjonalne będą wasze dzieła, liczy się to, czy wkładaliście w nie serce. 

Przy wykrawaniu ciasta zachęcam was dodatkowo do wypróbowania odkrytej przeze mnie niedawno zabawy - spróbujcie zidentyfikować w skrawkach pomiędzy kształtami wyciętymi z foremek jakieś przedmioty, ludzi, zwierzęta, zamiast od razu odkładać je na kupę. Takie wytężanie spojrzenia pod innym kątem, ,,trzeciego oka" daje mnóstwo frajdy. Po garść pierniczkowych inspiracji zapraszam też na Instagram.

Orzechy
Laskowe będą idealne na bransoletkę - oprócz nich potrzebujecie tylko sznurka, kleju i ewentualnie paru dodatków typu kolorowe kulki, ziarna, wstążki. Orzechy ułóżcie na przykrywce od słoika lub innej okrągłej powierzchni i sklejcie, następnie zawiążcie na nich tasiemkę i przymocujcie pozostałe elementy. 
Za to włoskie skorupy mogą nam posłużyć np. jako świeczki - wystarczy ułożyć je na naturalnej podściółce (drewniane wióry, siano) i przelać do nich wosk - nastrojowa dekoracja gotowa! Większą ilość orzechów możemy zlepić w kulę lub wianek z dodatkiem gałązek, jarzębiny i wstążki. 
Szyszki i inne dary lasu
Z szyszek, kasztanów, żołędzi, liści, mchu, jarzębiny, dzikiej róży, kory drzew, patyków i gałązek przeróżnych drzew oraz krzewów możecie stworzyć dowolne, w pełni oryginalne kompozycje. Upiększą wieczorem stół, kominek, szafki, wypełnią też dom żywicznym zapachem. Z kilku grubych gałęzi różnej długości, sznurka oraz ozdób choinkowych można nawet sprokurować na ścianie zamiast żywego lub sztucznego drzewka najbardziej ekologiczną, minimalistyczną wersję choinki, jaką widział świat! Niżej znajdziecie kilka cudownych inspiracji naszej gospodyni nad Bugiem, skąd teraz piszę, gdzie spędzamy tegoroczne święta na łonie natury.
Owocowe sznurki
Ta dekoracja również jest banalnie prosta w wykonaniu. Najlepiej nada się skórka pomarańczy, którą obieramy możliwie w największych kawałkach i wycinamy z niej nożykiem lub za pomocą foremek dowolne, dość niewielkich rozmiarów kształty. W środku nożyczkami lub innym rodzajem szpikulca wiercimy otwory, przez które nawlekamy gwiazdki, kółeczka i bóg wie co jeszcze, tworząc swego rodzaju girlandę - im dłuższa, tym lepiej! 
Sianko
Obowiązkowe na wigilijnym stole! Może też stanowić ściółkę, na której rozłożymy inne dekoracje lub zmieszamy z nią błyszczące konfetti, które nada mieszance wyjątkowy akcent. Równie dobrze sprawdzą się drewniane wióry lub trociny przedstawione na zdjęciu - nie sypią się tak i dobrze imitują siano.
Origami
Choć w Polsce nie zdobyło jeszcze dużej popularności, nie dość, że to świetna zabawa ćwicząca nasze zdolności manualne i postrzeganie przestrzeni, to do wykonania prostego origami wystarczy nam kartka papieru lub serwetka, nic poza tym! W internecie dostępnych jest tysiące różnych szablonów o różnym poziomie trudności. Dobrze sprawdzają się geometryczne wzory. Nie zapominajmy też o tradycyjnych papierowych girlandach - to zadanie najlepiej zlecić dzieciakom.
Sol(o)ne dekoracje
Masa solna jest bardzo przyjaznym i plastycznym ośrodkiem do tworzenia oryginalnych, profesjonalnych ozdób, choć sama za nią nie przepadam. Możecie wykorzystać metalowe foremki do wycinania kształtów lub spróbować ulepić nietypowe figury własnoręcznie. Jeżeli nie macie doświadczenia, najlepszym uzupełnieniem dla wypieczonych już dekoracji będzie malowanie farbami, nawet zwykłymi plakatówkami lub lakierem do paznokci czy posypanie brokatem, cynamonem - oczywiście po uprzednim nałożeniu kleju. Ten ostatni dodatkowo nada im świąteczny zapach. 
Jemioła
Dostaniecie ją na pierwszym lepszym świątecznym targu lub bazarze, nie później niż dzień przed Wigilią. Najlepiej kupić cały pęk jemioły, z dużą ilością białych kuleczek - owoców. Będzie znacznie trwalszy, niż pojedyncze gałązki, choć ta roślina sama w sobie jest bardzo wytrzymała; nasza jemioła podwieszona u sufitu za pomocą jutowego sznurka (to najprostszy sposób umocowania) wytrzymała od świąt ponad pół roku. A swoją drogą, wiecie, skąd pochodzi zwyczaj całowania się pod jemiołą?
Przyprawy
Cały anyż, cynamon czy kardamon mają zastosowanie nie tylko w kuchni. Jak widać świetnie sprawdzą się również jako subtelny i, w przeciwieństwie do owoców, dość trwały dodatek do dekoracji. W skórkę ozdobnych pomarańczy można też powbijać goździki.

You May Also Like

0 Komentarzy

Dziękuję bardzo za odwiedziny na blogu. Zostaw po sobie ślad!
Pamiętaj tylko o netykiecie ;)