Edukacja domowa formalnie, czyli jak się zapisać
Gdy podjęliśmy już decyzję o chęci nauki w domu pojawia się pytanie co zrobić, aby wkroczyć na tę ścieżkę?
W Polsce od 1991 roku istnieje możliwość spełniania obowiązku edukacji poza szkołą - oto biurokratyczne określenie edukacji domowej, figurujące w większości dokumentów. Co należy zrobić w kwestii formalnej, by rozpocząć kształcenie w takim trybie? Poniżej przedstawiam szczegółowy poradnik krok po kroku ↓
SZKOŁA
Wpierw rozejrzyj się po okolicy, konkretnie w obrębie twojego województwa, za szkołą do której będziemy przypisani. Istnieje wiele placówek tzw. „przyjaznych edukacji domowej” ze specjalną ofertą dostosowaną do potrzeb dzieci uczących się poza szkołą. O tym, na co zwrócić uwagę i jakich miejsc się wystrzegać, przeczytasz tutaj.
DOKUMENTY
- Wniosek o wydanie zezwolenia na spełnianie obowiązku nauki poza szkołą.
- Zobowiązanie do przystępowania w każdym roku szkolnym do rocznych egzaminów z każdego przedmiotu.
- Oświadczenie o zapewnieniu dziecku odpowiednich warunków do realizacji podstawy programowej.
Opinia zazwyczaj wydawana jest na cały dany cykl edukacyjny (szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum), ale warto dopytać się w konkretnej placówce. Faktycznie występują liczne problemy z ,,obsługą" w poradniach, od niekończących się formalności i przesuwania terminu spotkania, przez wyczerpującą walkę o wejście rodzica na salę, musztrę osobistymi pytaniami, po zwyczajnie wyłażące na wierzch kwestie światopoglądowe, ,,Zamkniecie go pod kloszem!", ,,Zabieracie mu najlepsze lata życia!, ,,On/Ona sobie na edukacji domowej nie da rady", ,,Co to w ogóle jest?" itd. Absolutnie nie należy się tym przejmować. Wiele zależy od nastawienia pracowników, w zależności od naszej relacji z ludźmi wizyta w poradni może stać się gehenną lub rajem. Moim zdaniem należy starać się pozostać przynajmniej na neutralnej stopie.
2 Komentarzy
Witam,
OdpowiedzUsuńpisałaś, że realizujesz ed w Moraczu. Jak wygląda tam kwestia czesnego w liceum?
Ola
Nauka w trybie edukacji domowej jest bezpłatna w zdecydowanej większości szkół, także w Moraczu :) W trybie stacjonarnym oczywiście płacimy czesne.
UsuńDziękuję bardzo za odwiedziny na blogu. Zostaw po sobie ślad!
Pamiętaj tylko o netykiecie ;)