Sprawdź najnowsze posty również na: https://www.instagram.com/sayto_blog_z_pasja/

21 pomysłów, Jak zorganizować tanie i atrakcyjne wakacje?

by - sierpnia 02, 2021

Wakacje w pełni, słoneczko grzeje, myślami uciekamy już hen, daleko, na wczasy nad morzem lub najwyższe górskie szczyty. Większość z nas już decyduje się na krótszy lub dłuższy urlop i korzysta z zasłużonego wypoczynku. A po wakacjach zostają piękne wspomnienia i… długi! Stąd postanowiłam przygotować post – jak nie zbankrutować i dobrze się bawić na wyjeździe jednocześnie?

Wprawdzie wiele osób wychodzi z założenia, że wakacje są tylko raz w roku, więc warto chociaż na chwilę popuścić pasa. Rozumiem, że nie jest łatwo zrezygnować z przyjemności i tanie wczasy wymagają odrobiny dyscypliny oraz większego pomyślunku; ale idąc tym tokiem rozumowania, oszczędzanie praktycznie nigdy nie ma sensu, bo przecież ,,szkoda życia”. Zawsze coś jest w raz w roku, raz w życiu, jedyne w swoim rodzaju. 

Wcale nie musisz zostawać ascetą! Trzeba dać się wyszaleć wewnętrznemu hedoniście, żeby nie sabotował działań racjonalnej strony umysłu. W mądrym oszczędzaniu nie chodzi wcale o dziadowanie i szukanie jak najtańszej oferty, lecz wydawanie pieniędzy na to, co jest dla nas ważne. 

Przede wszystkim musimy sobie uświadomić, czego oczekujemy od wyjazdu, co jest istotne dla naszej rodziny. Często zdarza się tak, że jeździmy gdzieś z przyzwyczajenia albo ,,bo inni tak robią”, ,,bo tak wypada”. A gdy przysiądziemy na chwilę i zastanowimy się nad swoimi pragnieniami, okaże się, że wcale nie musimy wyjeżdżać na Karaiby all inclusive, a bliżej nam do leśnej chatki nad polską rzeką. 

Najważniejsze jest świadome podejście do zakupów. Także podczas urlopu warto zachować finansową równowagę, aby mieć wymarzone, tanie wakacje bez martwienia się potem o budżet domowy (zwłaszcza jeśli, broń boże, planujecie wziąć na nie kredyt – lepiej zacznijcie od razu oszczędzać).

Dlatego nie spuszczamy oka z naszych finansów ani na chwilę – po prostu przeorganizowujemy priorytety. We wszystkim najważniejszy jest umiar. Dzięki poniższym strategiom pieniądze na przyzwoite wakacje znajdą się w niemal każdej rodzinie. 

Jeżeli chcesz wiedzieć, jak oszczędzać na wakacjach i nie dać się zaskoczyć nieplanowanym wydatkom, czytaj dalej.

—————————————————————————————————————————

1. Zaplanuj budżet na wakacje. Określ, ile pieniędzy musicie przeznaczyć na wczasy w różnych kategoriach (podstawa to, powiedzmy: posiłki, paliwo, atrakcje, nocleg, przekąski, nieplanowane wydatki) włącznie z zapasem na sytuacje awaryjne, i zabierz dokładnie tyle – ni mniej, ni więcej. Dzięki temu staniecie się nieco mniej powściągliwi w obliczu pokus.

2. Gdzie na wakacje? – to pytanie powinieneś zadać sobie przynajmniej na miesiąc przed wyjazdem, jeżeli będzie krótszy niż 5 dni. Rozważaj minimum 3 miesiące wcześniej, jeśli nieobecność potrwa więcej, niż tydzień. Może się wydawać, że to spory odstęp czasowy, ale zapewniam cię, że ustalenie destynacji z wyprzedzeniem oszczędzi ci mnóstwa sporów i nerwów.

3. Podróżuj poza sezonem. Bądź elastyczny. Przez tydzień nieobecności w pracy czy w szkole ani tobie, ani twoim dzieciom świat się nie zawali. Wiele kierunków jest najbardziej atrakcyjnych na jesieni lub na wiosnę, a góry zimą to doprawdy cudowne zjawisko…

4. Waluta obca. Jeżeli chcesz mieć tanie wakacje za granicą, wcześniej oblicz, ile zagranicznej waluty potrzebujesz kupić i śledź kursy walut, żeby wymienić pieniądze na wakacje w najlepszym momencie.

5. Sprawdź różne środki transportu. Porównuj ceny wyprawy samolotem, pociągiem czy autem i wybierz najkorzystniejszą opcję. 

6. Sprawdź BlaBlaCar. Jeżeli podróżujesz sam lub w małym gronie, warto skorzystać z tej opcji. Znajdziesz tam oferty przejazdu na wielu popularnych trasach w cenie podobnej, jak w publicznym transporcie (lub nieco niższej), ale zajmie on mniej czasu. Aktualnie dostępne są zarówno przejazdy autem, jak i autobusem (komunikacja miejska na miejscu to też świetne rozwiązanie).

7. Wycieczki first i last minute. Kupuj bilety z dużym wyprzedzeniem albo na ostatni dzwonek – to już zależy od twojej skłonności do ryzyka 😉 Trzeba na bieżąco, to znaczy kilka razy dziennie, monitorować sytuację w przypadku wycieczki last minute i innych promocji. Jeśli chodzi o bilety na transport, raczej sprawdza się strategia first minute.

8. Korzystaj z porównywarek cen. E-wczasy, trivago.pl, TravelDeal, EasyGo, Travelplanet, airbnb.pl. Wystarczy rzut oka i mamy odpowiednie warunki w najlepszej cenie.

9. Jedź samodzielnie. Biuro podróży wprawdzie zdejmuje z naszych barków konieczność myślenia, ale za zapakowanie się do autobusu (pełnego spoconych turystów) trzeba zapłacić wyższą cenę. Ja do tego preferuję zwiedzanie na własną rekę, bez sztywnego planu. W dobie internetu większość rzeczy da się załatwić na odległość i z pewnością będzie to niezapomniane doświadczenie.

10. Pakuj się mądrze. Trudno jest oprzeć się pokusie zabrania rzeczy, które ,,mogą się przydać”. Z doświadczenia wiem, że zwykle potrzebne jest o wiele mniej bagażu, niż się nam wydaje. Jeśli podróżujemy samochodem lub pociągiem, nie ma to aż tak dużego znaczenia, ale w przypadku podróży samolotem zmieszczenie się w bagaż podręćzny to spora oszczędność.

11. Zabierz żywność ze sobą. Jeżeli wiesz, że jedzenie na miejscu jest stosunkowo drogie, postaraj zabrać się część zapasów ze sobą: produkty sypkie, kasze, makarony, chleb, konserwy, przyprawy, to wszystko możesz przewieźć z domu na miejsce.

12. Kupuj sprzęt na wyprzedażach. Materace, koła do pływania, zabawki do piasku, buty wspinaczkowe i inne gazety kup wcześniej, najlepiej na jesiennych przecenach. Posezonowe wyprzedaże sprawdzają się w każdej dziedzinie. Musisz tylko wiedzieć, czego potrzebujesz i od razu zaplanować budżet.

13. Wybieraj mniej uczęszczane miejsca. Ta zasada sprawdza się zarówno w Polsce jak i za granicą. Zazwyczaj są one równie ekscytujące, co standardowe punkty na mapie każdego turysty; czasem bardziej dzikie, ale mniej zatłoczone, a bilety i nocleg tańsze.

14. Używaj zniżek. Wyrób międzynarodową kartę studenta, zrób użytek z legitymacji szkolnej przy wejściu do muzeum, szukaj promocji w internecie. Niemal zawsze można upolować jakiś rabat. Często atrakcyjne kody zniżkowe dostępne są w aplikacjach mobilnych podczas rezerwacji noclegu.

15. Kontroluj wydatki. Zachowuj paragony z zakupów i zapisuj każdy, nawet najdrobniejszy wydatek. Dzięki analizie takich zbiorów również lepiej przygotujecie się następnym razem.

16. Nie kupuj pod wpływem impulsu. Pomyśl nie 3, a 5 razy, zanim coś kupisz. Czy naprawdę tyle zjecie? Czy faktycznie ci się to przyda? Czy będziecie z tego korzystać? Przy okazji zapobiegasz marnowaniu żywności.

17. Ustal limit pamiątek. Na przykład 3 na każdego członka rodziny. Nie dość, że oszczędzicie i tak już nadwyrężone życie walizki, to i trochę kasy zostanie w portfelu. Te bibeloty zazwyczaj będą przez tydzień cieszyć oko, a potem, zapomniane, kurzyć się na półce. Zastanów się, czy rzeczywiście są ci potrzebne? Zamiast zbierać szpargały, rób zdjęcia i zbieraj dary natury – związane z nimi pozytywne emocje to najlepsza pamiątka.

18. Nie kupuj popularnych napoi w restauracjach. Unikaj kupowania wody, coli itp. w lokalach gastronomicznych lub na stoiskach. Ceny są tam zazwyczaj iście horrendalne (ostatnio we Wrocławiu trafiliśmy do restauracji, w której 200 ml pepsi kosztowało 9 zł!).

19. Zapakuj sobie prowiant na drogę. Warto zabrać do reklamówki kanapki, owoce, bakalie – względnie coś, co nie zepsuje się szybko w upale – i butelkę wody, a unikać kupowania zapasów na szybko w sklepikach dla turystów, gdzie ceny są zazwyczaj dwukrotnie wyższe.

20. Nie przeprowadzaj radykalnych zmian w diecie. Na co dzień nie objadasz się chyba lodami i chipsami, a na kolację codziennie nie masz tony oscypków – więc dlaczego miałbyś to robić na wakacjach? Zachowaj umiar w kosztowaniu smakołyków. Podziękują ci i portfel, i twój żołądek. Ponadto pamiętaj, że małe, lokalne kuchnie mimo mniej zachęcającego wyglądu zwykle są dużo tańsze i ciekawsze, niż wyżywienie w hotelu.

21. Korzystaj z roweru. To wcale nie tak, że jestem roweroholikiem 😛 Jeżeli jedziesz pociągiem lub samochodem, możesz zabrać ze sobą rower i na miejscu wykorzystywać ten darmowy środek transportu na mniejsze odległości, np. do sklepu.

Warto planować urlop w taki sposób, aby i wilk był syty, i owca cała 🙂 Korzystacie z tych trików? A może macie jeszcze jakieś? 

Prosiłabym cię jeszcze o sekundkę na udostępnienie tego postu w mediach społecznościowych, np. na Facebooku lub Instagramie. Dzięki temu blog dotrze do większej ilości zainteresowanych, a ja będę mogła publikować coraz więcej treści. 

Jeżeli dodatkowo posiadasz artystyczne zainteresowania, mam dla ciebie kanał na Youtube.

You May Also Like

4 Komentarzy

  1. Powinno chyba być "dokąd" na wakacje?

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja z żoną w tym roku zajęliśmy się remontem w domu i nici z urlopu ale nie żałujemy bo wszystko skończyliśmy w terminie a teraz relaksujemy się w nowej przestrzeni!

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za odwiedziny na blogu. Zostaw po sobie ślad!
Pamiętaj tylko o netykiecie ;)